En Çok Okunan Girişimcilik Kitapları

GİRİŞİMCİLİK KİTAPLARI

İş hayatında “gelişim” daima anahtar olma özelliğini korumuştur. Çünkü başarının gelişimle orantılı olduğu genel olarak kabul görmüş bir anlayıştır. Sürekli değişimin hakim olduğu bir döngüde yaşadığımızı düşünürsek davranış ve yaşam alışkanlıkları da bu dönüşümün ritminde gerçekleşmektedir. O nedenle günceli yakalamak ve önemli yaşanmışlıkları bilmek bize büyük katkı sağlayacaktır. 

Bu nedenle yeni fikirlere ve tarzlara sağladığımız uyumun kolaylaştırıcısı olan kitaplar büyük öneme sahip. İş geliştirmek ve iletişim gücümüzü arttırmak için farklı bilgi kaynaklarından yararlanmamızda fayda var. Bakış açımızı geliştirmemiz işimizde başarıya açılan kapıların açılmasına yardımcı olacaktır.

İş dünyasında en çok okunan ve girişimcilere özellikle tavsiye edilen kitapları sizler için derledik. Umarız başarılı işlere imza atmanızda size katkı sağlayacaktır.

 

Alışkanlıkların Gücü – Charles Duhigg

New York Times’ın iş dünyası haberleriyle nam salmış ödüllü muhabiri Charles Duhigg, alışkanlıklara yoğunlaşan bir bakış açısıyla neden alışkanlıkların var olduğunu ve nasıl değiştirilebileceği konusunda zekice bir anlatıma yer veriyor. İnsanın doğasını anlatan kitap insanların ve şirketlerin kendilerini nasıl bir anda değiştirdiklerini anlatırken bazılarının ise senelerce uğraşmasına rağmen imaj değişikliğini başaramayışlarına değiniyor.

 

Sıfırdan Bire – Peter Thiel ve Blake Masters

PayPal, Founder Fund ve Palontir Technologies’in kurucularından Peter Theil’in yazdığı kitap bir girişime başlamadan önce ne yaptığınızı bilmenin önemine değiniyor. Teknoloji startuplarına yoğunlaşan Sıfırdan Bire kitabı, fikirlerini nasıl şirkete dönüştürebilecekleri konusunda girişimcilere tavsiyelerde bulunuyor.

Kitabı okurken fikrinizin ne kadar yenilikçi olduğuna kolayca kanaat getirebileceksiniz.

 

Netflix: Bu İş Asla Tutmaz – Mark Randolph

Girişimcilerin belkide en çok karşılaştığı engellerden biride fikrinizi işe çevirmek istediğinizde çevrenizde herkesin fikrinize bir kulp bulması olsa gerek. Bu kitap tam da bu konuda fikrinize olan güvenin önemini bir kez daha hatırlatıyor.

Netflix’in ilk CEO’su ve kurucularından Marc Randolph bir fikirden şirkete dönüşmesinin daha önce anlatılmamış etkileyici hikâyesine yer veriyor.

Marc, günlük yaşamında ve iş hayatında gözünü karartmak hakkında en temel sorulardan bazılarını cevaplıyor:

Nasıl başlayacaksınız?

Hayal kırıklıkları ya da başarısızlıkları nasıl bertaraf edeceksiniz?

Başarıyla nasıl başa çıkacaksınız?

Başarı aslında nedir?

Netflix: Bu İş Asla Tutmaz kitabı, sadece hayallerinin peşinden gitme hikayesi değil. ayrıca, günümüzün en etkileyici girişimci örneklerinden birinin arka planında yaşananlara ışık tutuyor.

 

Google Nasıl Yönetiliyor? – Jonathan Rosenberg ve Eric Schmidt

Herşey bir merakla başladı tıpkı milyarlarca insanda olduğu gibi merak sayesinde büyüyen ve Dünya ekonomisinin lokomotifi olan, internet trafiğinin %82’sini yöneten bir şirket düşünün. 2013 yılında 53 milyar dolar ciro yaparken, merkez kampüsün bahçesini düzenlemek için çim biçme makinesi yerine 200 keçiyi işe alan bir şirket…

Google’ın ilgi çekici hikayesinin yer aldığı; strateji, yetenek yönetimi, karar mekanizmaları, iletişim, inovasyon gibi konularda yepyeni yaklaşımlar sunan “Google Nasıl Yönetiliyor?” kitabı, birçok örnek olayla dünya devi bir şirketin nasıl yönetildiğinin ipuçlarını sunuyor. Google’ın en üst iki yöneticisinin kaleminden, tam bir başucu kitabı olma özelliğini taşıyor.

 

Zengin Baba Yoksul Baba – Robert Kiyosaki 

Genel kabul gören düşünce şeklinin dışına çıkarak size yeni bir farkındalık kazandıracak bir kitap.

Genç yaşta finansal eğitim almanın önemi oldukça büyük. Robert Kiyosaki’nin kitabı Zengin Baba Yoksul Baba, finansal eğitim hakkında bilmeniz gereken her şeyi size en sade dille anlatıyor.

Kitap, aktif yatırımlar edinmenin, neden yüklü bir maaştan daha önemli olabileceğini örneklerle gösteriyor. Ayrıca işletme sahiplerinin ve yatırımcıların keyfini sürdüğü vergi avantajlarını öğretiyor. Kitabın sıradışı tarafı, bize okul sistemlerinin parayla ilgili öğrettiklerine neden güvenmememiz gerektiğini hatırlatıyor.

 

Yalın Startup- Eric Ries

Özellikle yeni iş kurmayı hedefleyenler için ivedi olarak Yalın Startup’ı okumanızı mutlaka tavsiye ediyoruz, yoksa zamanızı ve paranızı boşa harcama ihtimaliniz söz konusu olabilir. Eric Ries, bu kitapta çoğu girişimin neden başarısız olduğunu ve bu başarısızlıkların nasıl önlenebileceğini anlatıyor. Onun yaklaşımı, hem daha verimli hem de insan yaratıcılığını daha etkili bir şekilde kullanan şirketler kurmak üzerine. Yöntemleri ise “testten geçirilmiş öğrenmeye”, hızlı deneylere ve ürün geliştirme döngülerini kısaltan özel uygulamalara dayanmaktadır.

 

100 Dolarlık Başlangıç – Chris Guillebeau

Başarılı girişimcilerin sadece şanslı veya zengin olmadıkları konusunda sizi ikna edecek bir kitap 100 Dolarlık Başlangıç. Guillebeau, mücadele ile başarı elde eden ve fırsatları değerlendiren girişimcilerden ilham verici örnekler sunuyor.

Kitap, sadece birkaç kuruş sermaye ile işlerini kuran en etkileyici 50 girişimcinin başarı öyküsüne yer veriyor. Bir işe başlamak için ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüz paraya sahip olmamak sizi motivasyonsuz mu hissediyor? Bu kitap sayesinde tek ihtiyacınızın “bir fikir ve onu gerçekleştirme güdüsü” olduğuna ikna olacağınızdan şüpheniz olmasın.

 

Steve Jobs – Walter Isaacson

En iyi girişimci biyografilerinden biri olan ve Walter Isaacson tarafından kaleme alınan, Steve Jobs kitabi, yazarın belli aralıklarda Jobs’la, ailesiyle, meslektaşlarıyla ve rakipleriyle 3 yıldan fazla röportaj yaptıktan sonra derlenerek yazılmıştır.

Steve Jobs ve teknoloji endüstrisindeki engelleri aşmasına yardımcı olan yenilikçi düşünceyi sahiplenen herkesin bu kitabı mutlaka okumasını tavsiye ediyoruz. Dünyaca iz bırakmış böylesi bir tecrübenin yaşamından detayları bulabileceğiniz ve önemli ipuçları yakalayabileceğiniz bu kitabı ayrıca girişimci olmayı hedefleyen sevdiklerinizlede paylaşabilirsiniz. Biyografi türünde olması nedeniyle girişimcilerin ilham alabileceği çok detay olacağını söylemek mümkün.

En Çok Satan Girişimci Kitapları

Daha fazla alternatif isteyenler için en iyi girişimci kitapları konusunda bir liste hazırlamayı da unutmadık. Unutmayın yeni iş fikirleri kadar yaşanmış tecrübeler ve bilimsel tespitleri de incelemek ticari hayatınızdaki kazancınızın belirleyicisi olmada önemli bir paya sahiptir.

Business 93 olarak tüm üyelerimizin ücretsiz yararlanabileceği girişimci kitaplarının tamamının yer aldığı kütüphanemizi yakında hayata geçireceğimizi de buradan duyurmuş olalım. Sanal ofis, hazır ofis, ortak çalışma alanları ve toplantı odaları konusunda sizlere en iyi şekilde çözümler sunarken işinize her fırsatta katkı sağlayacak yenilikleri de hizmetlerimize eklemeye devam ediyoruz.

 

En Çok Okunan Girişimci Kitapları

Neden ile Başla – Simon Sinek

Hızlı ve Yavaş Düşünme – Daniel Kahneman

Ekonomi 101 – Alfred Mill

Mor İnek – Seth Godin

Tarihsel Süreç İçinde Dünya Ekonomisi – Mahfi Eğilmez

80/20 Kuralı – Richard Koch

Sıfırdan Zirveye – Kolektif (Girişim Türkiye)

İyiden Mükemmel Şirkete – Jim Collins

Geleceği Üretenler – Makers – Chris Anderson

Ye O Kurbağayı – Brian Tracy

Orijinaller – Adam Grant

Elon Musk – Tesla, SpaceX ve Muhteşem Geleceğin Peşinde – Ashlee Vance

Nakit Akışı Ölçüm Çeyreği – Robert Kiyosaki

Mutluluk Dağıtmak – Tony Hsieh

Akıldışı Ama Öngörülebilir – Dan Ariely

Kendi Kendine MBA – Josh Kaufman

Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı – Daniel Carnegie

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı – Mark Manson

Steve Jobs – Walter Isaacson

Harward Business Review: Girişimcinin El Kitabı – Kolektif

60 Derece Lider – John C. Maxwell

Düşün ve Zengin Ol – Napoleon Hill

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı – Stephen Covey

Neden Satın Alırız? – Paco Underhill

Ayakkabı Gurusu: Nike’ın Yaratıcısının Yaşam Öyküsü – Phil Knight

  1. Yüzyıl için 21 Ders – Yuval Noah Harari

Yeni Nesil Pazarlama Uzmanından Sırlar – Russell Brunson

Dansla İşe Gitmek – Warren Buffett

Takılma Yap Gitsin – Richard Branson

Outliers (Çizginin Dışındakiler) – Bazı İnsanlar Neden Daha Başarılı Olur – Malcom Gladwell

Sil Baştan – Jason Fried ve David H. Hansson

Kendi İşini Kurmak İsteyen Girişimcinin El Kitabı – Guy Kawasaki

Sıfırdan Bire – Peter Thiel, Blake Masters

Düşün ve Zengin Ol – Napoleon Hill

Büyüleme – Guy Kawasaki