En İyi Girişimci Filmleri

İş Dünyasının En İyi Motivasyon Filmleri

İş hayatına atıldığınız andan itibaren yeni bir algı penceresi zihninizde açılmaya başlar. Bu pencerede işinizi geliştirmek, kariyer yapmak veya daha iyi kazanç elde edebilmek için başarının sırrı olan detayları bulmaya çalışırsınız. Elbette özel hayatınızda tercihlerinizde bu yönde kendini sürekli değiştirip yenileme ihtiyacı hissedersiniz. Sosyal ortamınız ve ilişkileriniz bu yönde iyi bir motivasyon kaynağı olabilir. Belki de sizi bu iş dünyasında girişimci tarafınızda farklı motivasyonlardan biri roman veya sinema filmi de etkilemiş olabilir. Kimi zaman yaşanmış gerçek olayları bazen de tamamen kurgulanmış hikayeleriyle iz bırakan filmlerin hayatımızda farkında olarak ya da olmadan etkisi olduğunu iletişimciler tartışadursun bizde sizler için iş dünyasında girişimcilerin en çok izlediği ilham veren yönleri olabilecek filmlerden bazılarını sizler için derledik. Para kazanma arzusu, alınan riskler, rekabet mücadeleleri ve hedeflenen başarı… Elbette filmlerin kurguya dayalı izlenme etkisini yükseltmek için olabilecek abartı ve kuralsızlıklardan çok etik ve başarı faktörü olabilecek motivasyon detayları belki de işinizde size yeni bir bakış açısı kazandırabilir. Şimdiden herkese iyi seyirler.

The Pursuit of Happyness -Umudunu Kaybetme (2006)

 

İş hayatını anlatan etkili ve dramatik filmlerde ilk akla gelen Umudunu Kaybetme filmidir. Umudunu Kaybetme filmi, Chris Gardner (Will Smith) İyi bir babadır ve iyi bir eştir. ancak işinde sorunlar yaşayan, maddi açıdan sarsıntıdadır. Bu nedenle evinde bir süredir huzursuzluk hakimdir ve eşi sıkıntılara daha fazla katlanamayacağına karar vererek onu terk eder. Christopher adındaki oğulları da babasının yanında kalır. Eşinin terk edişi de yetmezmiş gibi bir de ev sahibi baba oğulu dışarı atar. Sokaklarda kalıp, tuvaletlerde, düşkünler evinde çalışarak ayakta durmaya çalışır. Oğlunun sevgisi bu mücadeleci baba için her şeydir. Ve sevgiye eklenen bir var olma savaşı umudunu kaybetmeyen babanın oğluyla mücadelesine yer veriyor.

Social Network – Sosyal Ağ (2010)

 

İş dünyasında yeni iş fikirleri arayanların izlediği filmlerden biride Sosyal Ağ filmi, Popüler kültürün milenyum çağı diye adlandırdığı 2000’li yılların başlarında 2003 yılında tüm dünyada fenomen haline gelen milyarların sosyal medya platformu Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ve arkadaşlarının öyküsüne yer veriyor.

Üniversite öğrencisi olan Mark Zuckerberg, kız arkadaşı tarafından terkedilince bir gün Harvard Üniversitesi’nin sistemine sızar. Kız arkadaşı tarafından terk edilmiştir ve bunun acısını kampüsteki tüm kızların bilgisinin olduğu bir veri tabanında birleştirmek ister. Yazdığı uygulamada ekranın iki yanındaki kızların fotoğraflarını oylayarak hangisinin daha güzel olduğu seçilebilmektedir. Mark sayfanın adına Facemash adını verir. Sitenin başarısı hızla yayılır fakat Mark’ın kadınlara olan nefreti ve bu yolda gizlilik kurallarını ihlal etmiş olması Harvard Üniversitesi’nin de tepkisini çeker. Bu durum sitenin evrilerek Facebook’a dönüşmesine sebep olur. İlk önce yalnızca Harvard Üniversitesi’nde kullanılan Facebook, daha sonra diğer üniversitelerde de açılır ve Ivy League’den Silikon Vadisi’ne tüm dünyada yayılmaya başlar. Sosyal medya denince günümüzde akla gelen ilk uygulamalardan olan Facebook’un arkasında yatan gerçekler, oluşumunun öyküsü ve günümüz dünyasına sunduğu artı ve eksiler Mark Zuckerberg’in hikayesinden yola çıkılarak ele alınıyor.

Money Ball – Kazanma Sanatı (2011)

 

Herkes gibi düşünmemenin olası etkisini gösteren bir film.

Billy Beane (Brad Pitt), ‘Oakland A’ beysbol takımının başındadır ve kısıtlı bir bütçe ile resmen yoktan bir takım var ederek zengin kulüplere meydan okur. Bunu yaparken de beyzbol sporunun temel prensiplerini sarsarak gerçekleştiriyor. Onun yöntemleri benimsenmeyip çılgınlık diye yorumlansada, Beane inandığı şekilde ilerlemeye devam eder.

Başrollerini Brad Pitt, Robin Wright ve Jonah Hill’in paylaştığı gerçek bir hikayeye dayanan film, Michael Lewis’in “Moneyball: The Art of Winning an Unfair Game” adlı eserinden Steven Zaillian ve Aaron Sorkin tarafından uyarladı. Gerçek bir hikaye dayanan filmin

Moneyball, 2005 yılında çektiği ilk filmi Capote ile aynı sene En İyi Yönetmen Oscarı’na aday gösterilen Bennett Miller imzasını taşıyor. Dünya prömiyeri Toronto Film Festivali’nde gerçekleştirilen film genel olarak iyi yorum almayı başarmış filmlerden.

Steve Jobs The Man in the Machine – Makina Adam (2015)

 

En iyi girişimci filmelerinden Steve Jobs The Man in the Machinei. Teknoloji devi Apple şirketinin kurucusu ve 20. yüzyılın öne çıkan isimlerinden Steve Jobs’ın yaşam yaşam öyküsüne yer veriyor. Filmin yönetmenliğini Oscar’lı yönetmen Danny Boyle üstlenirken senaryo Oscar Ödüllü Aaron Sorkin’e ait. Filmde Apple’ın kurucusu Steve Jobs’a Michael Fassbender hayat veriyor. Macintosh’un eski pazarlama müdürü Joanna Hoffman’ı ise Kate Winslet canlandırıyor. Steve Jobs’un karakteristik özelliklerinde bilge ve hırslı yönünü izleyeceğimiz film Jobs’ın özel hayatına da yer veriyor. Walter Isaacson’ın kitabından uyarlanan filmde kızı Lisa ile olan ilişkisinede tanıklık ediyoruz.

The Founder (2016)

 

En iyi girişimci filmlerinden The FOunder, Bir satış görevlisi Ray Kroc’un hikayesini anlatan The Founder, İki kardeşin yenilikçi fast food restoranını (McDonald’s)’ı, hırs, inat ve acımasızlık üçgeninde dünyadaki en büyük restoran işletmelerinden biri haline getirdiğine tanıklık ediyoruz.
Linda Cardellini, Patrick Wilson gibi oyuncuların kadroda yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda John Lee Hancock oturuyor. Filmin başkarakterini ise ünlü aktör Michael Keaton canlandırıyor.

Startup com (2001)

 

2001 yılında çekilen bu belgesel, bir internet girişiminin geçirdiği evreleri konu alıyor.

Bu belgesel iki genç girişimcinin Kaleil Isaza Tuzman ve Tom Herman’ın 1998–2000 yılları arasında Amerika’daki devlet dairelerinin sözleşme ve satın alma departmanlarında kullanılacak bir yazılım üretmek üzere kurulan govworks.com’u konu alıyor. 1998′de Public Data Systems olarak kurulan şirket, internetin patladığı yıllarda kendisini internet portalı olarak değiştirmeye çalışıyor. 2001 yılının ocak ayında ise şirket, kurucuları tarafından First Data Corporation’a satılıyor. Ancak bu satış büyük bir zararla sonuçlanıyor ve girişimcilerin hayatta oldukları 3 yıl boyunca 60 milyon dolar harcadıkları tahmin ediliyor.

Pirates of Silicon Valley -Silikon Vadisi Korsanları (1999)

 

Teknoloji dünyasında iz bırakan insanların yaşam hikayeleri son yirmi yılda teknolojinin gelişimiyle birlikte daha çok ilgi görüyor. 1999 yapımı Pirates of Silicon Valley(Silikon Vadisi’nin Korsanları), hem Steve Jobs’ın, hem de hayatının erken döneminde yollarının kesiştiği Bill Gates’in üniversite yıllarından, şirketlerini kurup çıkışa geçtikleri yılları anlatan bir biyografi film ilginizi çekebilir.

Too Big to Fail (2011)

 

Özellikle finans dünyasının hafızalarından silinmeyen 2011 büyük krizinin arka planında yaşananları görebileceğiniz filmin sarsıcı bir etki bıraktığını söyleyebiliriz. 2008 yılında Amerika’da çıkan ekonomik krizin sonucunda G. W. Bush’un sorunu çözmek için görevlendirdiği ekonomi bakanı Henry Paulson’un fenomen oluşunu ele alıyor Başrolde William Hurt’e James Woods, John Heard ve Amy Carlson gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmenliğinde Curtis Hanson imzası var.

Wall Street -Borsa (1987)

 

Girişimcilerin mutlaka izlemesi gereken filmlerden biride Wall Street. Film, 1980’lerin iş dünyasının perde arkasının ilgi çekici hikayesini anlatıyor. Filmde, hırslı ve genç bir borsacı olan Wall Street efsanesi (Charlie Sheen) Gordon Gekko karakteriyle Michael Douglas filmdeki performansıyla Oscar Ödülünün sahibi olmuştu. Gordon Gekko tarafından baştan çıkarılarak yasa dışı ve son derece kazançlı bir dünyaya adım atar. Ancak kısa sürede bir gecede kazanılan zenginliklerin bedelinin çok ağır olduğunu fark edecektir.

Joy (2015)

 

Joy küçüklüğünden itibaren hayal gücü çok gelişmiş olan, yeni icatlar üretme peşinde olan bir kızdır. Hayatında, ailesinde yaşadığı zorluklara rağmen üretkenliğini hiç yitirmez; günlük yaşamda pratik konulara dair elinden her türlü iş gelir. Bu arada boşandığı eşi, sorunlu annesi, ilgi isteyen iki küçük çocuğu ve yarı belalı babasıyla “normal” bir hayat sürdürmeye çalışır. Fakat bir gün her şey canına tak eder ve Joy yarım bıraktığı hayallerini gerçekleştirmek için yeniden kolları sıvar.
Filmin başrolünde Jennifer Lawrence’a Umut Işığım filminde olduğu gibi Bradley Cooper ve Robert De Niro eşlik ediyor.

Jerry Maguire (Yeni Bir Başlangıç)

 

Uluslararası Spor İdaresi’nin (SMI) en üst temsilcisi olarak Jerry Maguire,  camianın tartışmasız lideridir. Jerry güzel nişanlısı Avery Bishop’ a bağlıdır ve iyi bir ilişkileri vardır. Tek sorun Jerry’ nin kendini rutinleştirmiş olmasıdır. Arkadaşlığı iyidir, ancak cinsellikte kötüdür. Jerry, SMI için yazdığı ‘Düşündüklerimiz ve Söyleyemediklerimiz: İşimizin Geleceğidir.’ Sloganı yüzünden işler karışır ve işten çıkarılır. İşinden atılmış olsa da özgüven sahibi ve kim olduğunun farkında olarak her şeye sıfırdan başlamak zorunda kalır…

Limitless – Limit Yok (2011)

 

Limit Yok filmi Yazar Alan Glynn’in çok satan ilk romanından uyarlandı. Filmin yönetmenlik koltuğunda “Sihirbaz (The İllusionist)” filmiyle adından çok bahsettiren Neil Burger yer alıyor. Filmin konusu; Eddie New York’ta düzensiz bir hayat yaşayan ve pek de başarılı sayılmayacak bir yazardır. Kız arkadaşından ayrılan Eddie bir gün yolda eski bir arkadaşıyla karşılaşmasıyla hayatı tamamen değişecektir. Eski arkadaşının verdiği bir hap sayesinde Eddie’nin beyni tam kapasite çalışmaya başlar. Bu ilaın etkisiyle biranda değişen, hayata farklı bir gözle bakmaya başlayan Eddie paraya, çekiciliğe ve yüksek bir zekaya sahip olur. Tabi bu gücün yan etkilerinin ortaya çıkmasıyla çok şey değişmeye başlar.

The Aviator – Göklerin hakimi (2004)

 

Gökler Hakimi’nde Leonardo Di Caprio başrolde. Film, olmayanı milyarlara dönüştüren Howard Huges üzerine bir biyografik özelliğe sahip. Huges, İkinci Dünya Savaşında bile uçaklarını savaş uçaklarına uyarlayarak kariyerini yukarılara çıkartmıştır. Ancak her şey Hughes için doğru değildir çünkü onun kendi üzerinde yarattığı baskı birçok erkeğin asla tahammül edemeyeceği türdendir.

The Big Short – Büyük Açık (2015)

 

Film, Michael Lewis’in çok satan kitabına ve gerçek bir hikayeye dayanıyor.

Sektör dışından dört kişi büyük bankaların, medyanın ve hükümetin görmekten kaçındığı şeyi, ekonominin küresel çöküşünü gördüğünde akıllarına bir fikir gelir. Büyük Açık. Cesur yatırımları, onları her şeyi ve herkesi sorgulamalarının gerektiği modern bankacılığın karanlık, hassas noktasına götürecek.

Adam Mckay’in yönettiği Büyük Açık filminde başarılı oyuncular Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling ve Brad Pitt rol alıyor. Filmin senarist koltuğunda ise Adam McKay ve Charles Randolph oturuyor.

Catch Me If You Can – Sıkıysa Yakala (2002)

 

Sıkıysa Yakala, bir ajan ile bir suçlunun arasındaki kedi-fare kovalamacasını konu ediyor. Kendinden emin FBI ajanları, bu kez peşinde oldukları lokmanın onlar için kolay olmadığını göreceklerdir. Henüz yirmili yaşlarında ve sürekli kimlik değiştiren çocuk yaşta bir adam onlarca ülke gezerek, bazen pilot, bazen doktor, bazen savcı kılığında FBI’ı peşinden koşturmaktadır. Kovalamaca hikayesi sevenlerin favori filmlerinin başında olan filmin yönetmeni Hollywood sinemasının en büyük ustalarından Steven Spilerberg yer alıyor. Filmin başrollerinde Leonardo Di Caprio ve Tom Hanks var.

Kazan Dairesi (Boiler Room) – 2000

Başarısız bir öğrencinin bir borsa şirketindeki hızlı yükselişini anlatan ilginç bir yapım.

 

Zeka Pırıltısı (Flash Of Genius) – 2008

 

Amerika’nın en güçlü kurumlarından olan Detroit Otomotiv Sektörü’ne kafa tutan Robert Kearnes’ın gerçek hikayesini anlatan filmin başrolünde Little Miss Sunshine’deki performansından da hatırlayacağınız Oscar adayı oyuncu Greg Kinnear var.

Kearnes ailesi ‘Amerikan Rüyası’ nı yaşayan mutlu bir ailedir. Robert, bir üniversite hocasıdır ve çok sevdiği eşi Phyliss öğretmendir. Altı çocuklarıyla meşgul ama mutlu bir hayat sürmektedirler. Boş zamanlarında mucitlikle uğraşan Robert, bir gün dünyanın her yerinde kullanılacak olan bir cihaz keşfeder – cam sileceği. Ancak Detroit otomotiv sektörü bu icatı beğense de icat eden adamı düşünmeden köşeye atar. Robert Kearnes ise başarılı olacağını kimsenin ummadığı bir mücadeleye başlar: Detroit’teki otomotiv devlerinden her ne pahasına olursa olsun hakkını alma mücadelesini keyifle izleyebilirsiniz.

Stajyer (The Intern) – 2015

 

Son yıllarda girişimcilerin en çok izlediği filmlerden biri Stajyer filminde başarılı bir şirketin sahibi olan Jules Ostin, çalışanlarından birinin tavsiyesiyle yeni bir stajyer programı başlatır. Biraz yaşını almış insanlara yönelik olan bu deneysel programa ilk başlayan kişi ise 70 yaşındaki Ben Whittaker olur. Şirketin genç kadrosunun yaş ortalamasını bir hayli yükselten Whittaker ile yanında çalıştığı Ostin arasında zamanla iş ilişkisi sağlam bir dostluğa dönüşecektir. Filmin başrollerini Anne Hathaway ile Robert De Niro paylaşıyor.

Glengarry Glen Ross (1992)

 

Girişimcilere ilham verecn filmlerden biride Glengarry Glen Ross . Satış her işletmenin öncelikli amaçlarından biri. Bu film son derece baskıcı bir ortamda satış yapmanın ne olduğunu size gösterebilir.

Chicago’daki bir emlak ofisinde finansal açıdan zor zamanlar yaşanmaktadır. Ofisin başındaki Blake, yaptığı açıklamada yeni bir yarışma yapacaklarını ve bu yarışmada sadece birinci ve ikinci olanlara ödül verileceğini; geriye kalanların işe devam etmesinin mümkün olmadığını söyler. Bir gece içerisinde önemli birer satış yapması gereken bir grup çalışan zorlu bir maceraya atılır.

Yıldızlar oyuncu kadrosunda Al Pacino, Jack Lemmon, Alan Arkin, Alec Baldwin ve Ed Harris gibi usta aktörler yer alıyor.

Bir Şirket Komedisi -The Hudsucker Proxy (1994)

Film, akıllı olduğunu sanan aslında pek de zeki olmayan sıradan bir adamın hikayesinden oluşuyor. Norville Barnes’ın aklında küçük çocukların fazlasıyla ilgileneceğin inandığı bir oyuncak projesi vardır. Bunu gerçekleştirmek için büyük bir şehirde yaşamaya karar verir. Büyük bir şirket olan Hudsucker Industries’de en alt kademeden işe başlar. Bu esnada şirketin yönetimi başkanları Waring Hudsucker’ın aniden ve tuhaf intiharıyla birlikte sarsılır. Bu intihar Barnes’ın hayatında hiç beklenmediği başlangıca neden olur.

Coen Kardeşlerin ilk kez büyük bütçelerle ve setlerle çalıştığı filmleri müthiş senaryosuyla ilgi çekiyor.