Evden Çalışmak Verimi Arttırıyor mu?

Bir araştırmaya göre, evden çalışmak ofis çalışmaktan ayda 1,4 gün daha fazla çalışıyor ve bu da her yıl üç haftadan fazla ek çalışma ile sonuçlanıyor. 

Uzaktan çalışanların% 29‘u iş-yaşam dengesi kurmaya çalıştıklarını söylerken, çalışanların% 31‘i zihinsel sağlıklarını korumak için bir gün izin almaları gerektiğini söyledi. 

Uzaktan çalışmayı destekleyen teknolojik gelişmeler sayesinde birçok çalışan ve işletme sahibi yıllardır evden çalışıyor. 

Çalışanların evde konforlu bir alanda olduğu için üretkenlikte düşüş olacağı sanılabilir ancak durum tam tersidir. Bir araştırmaya göre, telekomünikasyon çalışanları bir ofiste çalışan insanlardan “her ay 1,4 gün daha fazla veya her yıl 16,8 gün daha fazla çalışmışlardır. 

Evden çalışmak için verimliliğinizi artıracak ipuçları 

Özel bir çalışma alanı oluşturun 

İşinizde etkili olabilmeniz için ihtiyaç duyduğunuz ekipman ve iş aksesuarlarını organize ederek belirlenmiş çalışma alanınızı hazırlayın. Mümkün olduğunca evde yaptığınız faaliyetlerden kaçının. 

Ekibiniz ile iletişim halinde olun 

Evden çalışmada üretkenliğinizi düşürecek bir faktör de ekibinizle irtibat halinde olmamaktır. Ekibinizle düzenli görüşmeler yaparak iletişim halinde kalmak verimliliğinizi artıracaktır. 

Yapacağınız işleri planlayın 

Öncelikle ne zaman işinize daha fazla odaklandığınızı ve konsantrasyonunuzun daha az dağıldığı zaman dilimini belirleyin. Örneğin sabah erken saatleri yoğun çalışma için daha uygunsa işinizi öğleden önce en yüksek öncelikli ve en yoğun görevlere göre planlayın. 

Sık sık mola verin 

İnsan beyninin en iyi odaklanma zaman dilimi 1 saattir. Bundan yaralanmanın en iyi yolu saat başı 10 dakikalık molalar vermektir.Bu molalardan en iyi şekilde yaralanmanın yolu bilgisayardan bir süre uzak kalmak, kısa bir yürüyüş yapmak veya iş arkadaşınızla kısa bir sohbet etmek olabilir. 

Evden Çalışmak …

Evden çalışmak herkese göre değildir. Kişi kendine güveniyor ve gerçek zamanlı bir program yapabiliyorsa, sabah kalkıp giyinmek işe yetişmek, trafik..vb gibi dertlerle uğraşmak yerine evde kalabilir işine odaklanabilir. 

Avrupa’ da birçok firma çalışanlarına haftada bir gün evden çalışmalarına olanak veriyor. Hem çalışanların motivasyonu hem de firmaya elektrik su doğalgaz gibi genel giderler açısından olumlu bir geri dönüşü oluyor.

Artık Türkiye’de de özellikle insan kaynakları ve kreatif iş modeline sahip firmalar da bu oluşumu seviyor ve uyguluyorlar. Biz de bu çalışma modelini destekliyoruz. 

Herhangi bir firmaya bağlı çalışmasanız bile kendi işiniz için sanal ofis desteği alabilirsiniz. Business93’de ortak çalışma alanları, Workstation-business lounge alanlarından kendinizi dikte etmek için de bu alanları kullanabilirsiniz. 

Çalıştığınız ortamı ofis ortamı haline getirmeyi unutmayın. Çalışma masanız mutlaka ayrı olmalı ve vergi levhanızı duvara asabilirsiniz. Tam bir ofis gibi dekore edebilirsiniz. Marka isminizin ve adınızın yer aldığı kart askısı takabilirsiniz. 

Hem yaşamak hem çalışmak için ayrı ortamlar gerekebilir. Business93 olarak Business Lounge alanları sunuyoruz. Böylelikle sabahları işe gelebilir, maillerinizi inceleyip bir kahve içtikten sonra evinize geçebilirsiniz. 

Ofise bağımlı olmadan çalışmak oldukça keyifli. Bu sayede ofisinizde vakit geçirmek isterseniz hemen BUSINESS93’ e  gelebilirsiniz. 

Share