Şirketler Nasıl Kurulur?

İş önce şirketin LTD mi ? A.Ş mi_ veya şahıs mı olacağına karar vererek başlayabilirsiniz. Şirket türlerini belirlemelisiniz. Sanal ofis kullandığınızda tüm iş modeline uygundur.Şahıs veya A.Ş., Adi ortaklık fark etmiyor. Limited şirket nasıl kurulur? şahıs şirketi nasıl kurulur? 

• Karar verdikten sonra; Ticaret Odası’na kayıt yaptırmak ve Bizim karşılıklı hazırladığımız kira kontratını Zincirlikuyu Vergi Dairesine iletmeniz yeterli olacaktır. Vergi dairesinde mükellefiyet kaydı açılacaktır.

• Şirketinizin ismi tescil edildi,kontrat hazırlandı ve sonra muhasebecinize şirket ana sözleşmesini hazırlatmalısınız.

• Karar defteri de hazırlatıldıktan sonra bir sürü imza atma yeri olarak da tabir ettiğimiz; “noter” e gitmeniz basılacak ana sözleşmenin altına imzanızı atmanız; İmza beyannamesi hazırlatmanız ve mali müşavire şirket kurma yetkisini vermeniz gerekiyor. Tüm bu süreçte biz ücretsiz muhasebe desteği sağlıyoruz.

• Mali müşaviriniz, vergi dairesinden “potansiyel vergi numarası” aldıktan sonra ana sözleşme, imza beyannamesi ve potansiyel vergi numarası ile bankada şirket sahibi adına hesap açtırmanız gerekir. LTD. veya A.Ş. ise sermayeni ¼’ünü bankaya yatırmanız gereklidir. Burada herhangi bir banka olabilir. Ama şahıs şirketiyseniz kendi hesabınızı değil;başka bir hesap kullanmanızı tavsiye ederiz. Şirketiniz kurulduktan sonra blokaj kalkacak ve paranızı kullanabileceksiniz.

• Bu zamana kadarki tüm evraklarınızı; Ticaret Odasına muhasebeciniz iletecektir, Ortalama 2 gün içerisinde işlem tamamlanır. İmza sirkülerinizi alabilirsiniz.

• Mali müşaviriniz de şirketin resmi defterlerini notere tasdik ettirecek ve vergi dairesi kaydı için dilekçe ile başvurarak, gün sonunda şirketinizin vergi levhasını çıkaracak. Vergi dairesi şirketinizin bulunduğu adreste yoklama yapacak. Yoklamada sizin bulunmanızı ve yoklama tutanağını sizin imzalamanızı isteyecektir. Artık devir değiştiği için size önceden msj atılıyor ve o mesajda hangi saatler arasında geleceğini bildiriyorlar. Eğer o zaman zarfından yurtdışında olursanız; bize vekalet de verebilirsiniz.

Artık şirketiniz kuruldu. Hayırlı olsun!