Blog2 Kasım 2021by Business93

Yeni Normalde Ofis Hayatı

Evden Çalışma Avantajları

Pandemi dönemiyle bir çok işletme birlikte evden çalışma modelini tercih etmişlerdir. Bu çalışma modeli, “Evden çalışmanın avantajları nelerdir?” sorusunu akla getirmektedir.  Biz de sizin için bu sorunun cevaplarını sizin için derledik. Evden çalışmanın avantajları şunlardır;

•           Evden çalışma, üretkenliği arttırır. Yapılan bazı araştırmalara göre; evden çalışanlar, ofiste çalışanlara göre %20-%25 daha üretken oluyor.

•           İş veren için daha az maliyet anlamına geliyor. Yapılan çalışmalara göre, ofis malzeme ihtiyaçları, ofis giderleri, temizlik ve temizlik maliyeti gibi tüketimler azaldığından, iş veren için evden çalışma daha az maliyetli hale geliyor. 

•           Çalışanlar ve iş veren için zaman tasarrufu sağlayabilir. Çalışan şirkete giderken yolda zaman harcayabilir. Evden çalışma bu yol süresini minimum seviyeye indirmiş olmaktadır. 

•           Evden çalışma daha doğa dostu olmasıyla da bir avantaj haline geliyor. Evden çalışma ile petrol tüketiminde, sera gazı üretiminde ve elektrik kullanımında azalmalar gözlemlenmiştir.

Evden Çalışmanın Dezavantajları

Evden çalışmanın birçok avantajı olduğu gibi birçok da dezavantajı bulunmaktadır. Evde çalışmanın dezavantajları aşağıdaki gibi sıralanabilir; 

·       Yeni düzene alışma zorluğu vardır. 

·       Çalışma ekibi arasındaki iletişim ve bütünlüğün sağlanmasında yaşanan zorluklar

·       Çalışmaya adapte olmakta sorun yaşamak 

·       Televizyon, sosyal medya, ev işleri, evdeki diğer kişiler gibi dikkat dağıtıcı unsurlar

·       İşle ilgili bir sorun yaşadığınızda destek ekibine hemen ulaşamamak 

·       Ev ve iş yaşamını birbirinden ayıramamak

·       Zaman yönetimi iyi yapılmadığından dolayı uzayan mesai saati

·       Sosyal çevreden uzak kalmak

gibi dezavantajlar bulunmaktadır. Bu evden çalışmanın dezavantajları da insanları olumsuz olarak etkilemektedir. 

Sanal Ofis Nedir?

Teknolojinin gelişmesiyle ve günümüz şartlarında evden çalışmak, çoğumuzun deneyimlediği bir kavram haline geldi. Evden çalışma düzeni, bir firmaya bağlı olmadan çalışma olanağını ve ofis sahibi olunabileceğini de gözler önüne seriyor. Sanal ofis sayesinde sadece çalışmakla kalmayıp kendi ofisimizi kurabilir, iş geliştirebilir, toplantılar yapabilirsiniz. Tüm bu olanaklara düşük ücretle sahip olabilirsiniz. Sanal ofisin bize sunduğu hizmetler şöyledir;

1-         Resmi adres sahibi olma olanağı,

2-         İş takibi, kargo takibi ve gelen çağrılara geri dönüş gibi hizmetleri içeren sekreter servisi, 

3-         Belirli saatler için kullanabileceğimiz toplantı odaları,

4-         Sanal ağlar sayesinde, geniş iletişim skalası sunar.

Sanal Ofis Avantajları Nelerdir?

Sanal ofis birçok avantajı beraberinde getirir. Bu avantajlar aşağıdaki gibi sıralanabilir; 

  • Maliyetleri daha düşüktür; Sanal ofislerin maliyetleri, standart ofislere göre oldukça  düşüktür.
  • Sağlanan hizmetlerden yararlanmak; Sekreter ve telefon/fax takibi işlemleri, fiziki adres ve telefon numarası hizmetleri, toplantı odası kullanımı, müşteri karşılama gibi hizmetlerden yararlanmak mümkündür.
  • Diğer profesyoneller ile tanışma imkanı sunuyor; farklı sektörlerden insanlarla tanışmak için de sanal ofisler tercih edilebilir. 
  • Ofis giderleri olmaz; Malzeme, araç, çalışan, fatura ve benzeri gibi masrafları olmadığından ofis giderleri de olmaz.
  • Operasyon risklerinizi azaltırsınız; Sıfırdan bir şirket kurarken
  • birçok masraf ortaya çıkar ve işe yeni başlamışken maliyetleri mümkün oldukça düşük tutmak gerekebilir. Bu durumda da yüklü yatırımlar yapmamak için sanal ofislerin sunduğu hizmet ve avantajlardan yararlanmak olasıdır.
  • Profesyonellik sağlar; sanal ofis alanları prestij sağlamakta yardımcı olabilir.

Adaptasyon Sorunu için Co-working Çözümü

Girişimciler, bağımsız çalışanlar ya da freelancerların aynı ortamda bireysel bir şekilde çalışmalarına fırsat sunan odalara ortak ofis yani co-working denmektedir. Yeni teknolojinin beraberinde getirdiği meslek gruplarının işleri, ofis ortamından bağımsız çalışma ile evden ya da kafeden de devam ettirilebilir. Evde çalışmak adaptasyon sorunlarına neden olabilir. Bu gibi durumlarda co-working adı verilen ortak ofisler tercih edilebilir. Ortak ofisler yani co-working ofislerde birden fazla meslek gruplarının ortak ofis odalarını kullanması olarak tanımlanabilir. Bu ofisler evde çalışmadan dolayı meydana gelen adaptasyon sorunu için çözüm olabilir. 

Co-working Alanının Avantajları

Ortak ofisler yani co-working ofislerde birden fazla meslek gruplarının ortak ofis odalarını kullanması olarak tanımlanabilir.  Ortak ofisler; evde, cafede ya da kütüphanede aradıkları çalışma ortamını bulamayan kişilerin, iş hayatını kolaylaştıracak çözümler ortaya koyan çalışma mekanlarıdır. Co – working ofislerin avantajları aşağıdaki gibi sıralanabilir;

–       Küçük şirketler için, hızlı ve pratiktir.

–       Kullanıma hazır ofisler ve alanlar sunar.

–       Ortak çalışma alanı; farklı kişiler veya şirketlerle paylaşımlı kullanım olanağı sağlar. 

–       Daha fazla etkileşim imkânı sunar. 

–       Ofisler çalışanların verimini arttırmaya yönelik tasarlanır.